To prastara uniwersalna sztuka i nauka. Jej korzenie wywodzą się z kultur wschodnich. Stworzono ją, by wzmocnić ciało, wesprzeć jego funkcjonowanie, uspokoić umysł i zwrócić uwagę na proces oddychania. Joga jest w dużym stopniu oparta na fizjologii organizmu człowieka.
Obecnie popularnych jest wiele odmian jogi, jedną z częściej praktykowanych jest Hatha joga, która opiera się na pozycjach (asanach), technikach oddychania (pranayamy), relaksacji oraz kontroli zmysłów (pratyahary) i praktyce koncentracji (dharany). Hatha joga zwraca uwagę na stopniowe uczenie się i czucie swojego ciała i oddechu, a w miarę pogłębiającej się koncentracji-także obserwacji umysłu.
Joga to także jeden z holistycznych sytemów leczniczych skupiających się zarówno na ciele jak i umyśle. W społeczeństwie zachodnim większość ludzi koncentruje się na swoim umyśle, zapominając o ciele – a nawet lekceważąc sygnały płynące z ciała (chyba że zaczyna niedomagać lub już chorować).
System edukacyjny skupia się głównie na edukacji książkowej, wiele zawodów wymaga od nas albo aktywności umysłowej albo fizycznej, rzadko jest ta aktywność połączona. Medycyna zachodnia z kolei skupia się na ciele a pomija aspekt emocjonalny i duchowy.
Joga natomiast (poprzez praktykowanie asan-pozycji oraz ćwiczeń oddechowych) łączy pracę na rzecz ciała, emocji, ducha i umysłu.
Ćwicząc jogę można zatem rozwinąć świadomość swojego ciała, poznając stopniowo głębiej samego siebie, swoje ,,ja,,. Przebiega to w indywidualnym tempie, co zwiększa cierpliwość, uważność i wytrzymałość.
Zaczynamy odkrywać, iż jesteśmy w stanie koncentrować się na jednej rzeczy/czynności, tak jak na jednej pozycji oraz oddechu, zamiast myśleć o kilku sprawach na raz. A dzięki temu układ nerwowy i układ krążenia oraz oddechowy zwalniają, regenerując się! Bo gdy umysł uspokaja się, ciało się odpręża, uwalniają się emocje, nawet te tłumione kiedyś. Wraz z tym zwiększa się siła fizyczna, a wraz z nią elastyczność i stabilność.
Ćwicząc pozycje w jodze wraz z oddechem pogłębia się przypływ energii życiowej – wdech dostarcza komórkom tlen, wydech – uwalnia z toksyn. Ustępują lub zmniejszają się przy regularnej praktyce bóle pleców, stawów, głowy, następuje zmniejszenie wielu dolegliwości, a także zaczyna się lepiej znosić stres i efektywniej odpoczywać.
Każdy może ćwiczyć, nie trzeba być człowiekiem – gumą, czy nastawiać się na długą medytację w siadzie skrzyżnym. Joga bowiem posiada cudowną właściwość utrzymywania równowagi między predyspozycjami a możliwościami. Jeśli więc na zajęciach ćwiczy osoba rozciągnięta a fizycznie słaba oraz osoba silna, a jednocześnie spięta, to ćwiczenia wzmocnią pierwszą, a pozwolą nabrać elastyczności drugiej. Ćwiczyć zatem mogą ludzie w każdym wieku, kobiety w ciąży, ludzie otyli, czy ze schorzeniami (jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań). Każdy znajdzie korzyści, a odmian jogi jest wiele (relaksacyjna, dynamiczna, w rytmie flow itd.).
I jeszcze kolejna korzyść, joga modeluje sylwetkę i spowalnia starzenie.
Ćwicząc zróżnicowane pozycje (wygięcia w tył, skłony do przodu, skręty, pozycje odwrócone) każdy mięsień, kość, staw i organ w ciele harmonijnie pracuje, mięśnie się wydłużają, wzrasta metabolizm, wzmacnia się odporność.
Ciało zyskuje na sprężystości, witalności i jędrności.
I ważna zaleta jogi, a nie znajdziemy jej w innych dyscyplinach sportowo – rekreacyjnych joga – jest pięknym narzędziem, metodą pracy wewnętrznej, którą można wg własnych potrzeb podążać i rozwijać na miarę swoich możliwości, w swoim tempie. Tu nie ma oceny i wyznaczonych celów. Tu jest przygoda ze sobą!
Zacznij więc praktykę ze mną od dziś!
Namaste,
Beata
Comments are closed.