Grupa jest kameralna – tak, by zgodnie z obecnymi wymogami był zachowany dystans pomiędzy ćwiczącymi. Zajęcia dostosowuję do Waszych możliwości, samopoczucia i zakresów, więc są zarówno dla pań, które wcześniej nie ćwiczyły jogi, jak i już mających doświadczenie w praktyce.Uczę jogi 12 lat, a w prowadzeniu zajęć dla kobiet w ciąży ma 10 – letnie doświadczenie – Beata Kaźmierczak
Ze względu na ostrożność, joga w pierwszym trymestrze ciąży zalecana jest kobietom mającym doświadczenie z jogą; w późniejszej fazie ciąży możesz ćwiczyć aż do rozwiązania, o ile czujesz się na siłach i nie ma wyraźnych przeciwwskazań medycznych.
Kilka słów na temat jogi w ciąży…
Ćwiczenia jogi są bezpieczną formą ruchu dla przyszłych mam. Dają wiele korzyści: wzmacniają bez uczucia zmęczenia, rozciągają i rozluźniają napięte mięśnie, wpływają dobroczynnie na kręgosłup i pozwalają zadbać o mięśnie, które utrzymują go w dobrej kondycji, a specjalne sekwencje, o które wzbogacam sesje – wzmacniają mięśnie dna miednicy i uelastyczniają biodra, ściany pochwy i szyjkę macicy. Praktyka jogi ponadto poprawia krążenie krwi, trawienie i oddychanie.
Ważnym elementem praktykowania jogi jest bowiem oddech. Pozycje są tak ułożone, że unosząc i rozszerzając klatkę piersiową, oddech w naturalny sposób zostaje pogłębiony i wydłużony, co zwiększa dotlenienie zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Jest to szczególnie ważne, gdyż rosnące dziecko naciska na przeponę mamy, co utrudnia jej oddychanie.
Joga w ciąży przyjemnie odpręża, regeneruje system nerwowy i rozchwianie emocjonalne dość częste w tym okresie.
Przynosi ulgę w dolegliwościach ciążowych typu nudności, zgaga, bóle pleców związane z coraz większym ciężarem dziecka.
Joga to także poznawanie swojego ciała, uczenie się sygnałów, które wysyła. Ćwicząć kierujemy uwagę do wewnątrz. To pozwala zrozumieć zmiany jakie zachodzą w ciele oraz pogłębiać kontakt emocjonalny z dzieckiem.
Całość zmierza także do tego, aby poród przebiegał sprawnie i był łatwiejszy dla przyszłej mamy i dziecka, a regularna praktyka zwiększa szanse na zachowanie dobrej kondycji po porodzie oraz powrotu do sylwetki sprzed ciąży.
Stosujemy różne pomoce, m.in. klocki, paski, koce, krzesła, tak aby dać możliwość poprawnego wykonania asan niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, elastyczności i siły.
Istotnym elementem będzie praca nad mięśniami Kegla, które są ważne również w trakcie porodu.
Informacje szczegółowe:
Joga jest dla każdego, lecz nie każda asana (pozycja jogi) jest dla każdego, dlatego przed zajęciami należy poinformować prowadzącego o poważnych problemach zdrowotnych (np. duża wada wzroku, nadciśnienie, dyskopatia).
Zaleca się niespożywanie posiłków minimum dwie godziny przed zajęciami.
Wystarczy wygodny strój, najlepiej krótkie spodenki niezakrywające kolan, koszulka z krótkimi rękawami. Ćwiczymy boso. Na koniec zajęć jest relaks i wtedy dobrze mieć pod ręką cieplejszą bluzę i skarpetki.
Zajęcia trwają 60 min, ze względów higienicznych rekomendujemy korzystanie z własnej maty, jeżeli jeszcze nie masz własnej – będziesz mógł wyjątkowo skorzystać z maty ośrodka – wtedy zalecamy wzięcie własnego ręcznika (uwaga ilość mat do wypożyczenia ograniczona!).
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Beata Kaźmierczak, 661 434 702, beatakazmierczak@ymail.com
https://cudgrochow.pl/…/praca…/joga-dla-kobiet-w-ciazy/
ZAWSZE AKTUALNY GRAFIK ZAJĘĆ:
https://cudgrochow.pl/grafik-zajec/
Comments are closed.