Medytacja to bardzo pojemne słowo. Na całym świecie są tysiące medytacyjnych technik, praktyk, związanych z różnymi tradycjami… Jak w ogóle zacząć, by się w tym wszystkim nie pogubić i nie zniechęcić?
Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia. Samo słowo „medytacja” ma źródłosłów w łacinie, gdzie meditatio oznacza „zagłębienie się w myślach, rozważanie”. Tymczasem, wiele z nas słyszało gdzieś, że „medytować” oznacza „nie myśleć, wyzwolić się od myśli”. O co zatem chodzi i jak to pogodzić?
Przede wszystkim, w medytacji chodzi o rozwijanie uważnej obecności w świecie. Celem większości praktyk medytacyjnych jest oczyszczenie naszego umysłu ze wszystkich myśli i wyobrażeń, a techniki, których się uczymy, pomagają zatrzymać gonitwę myśli, która zwykle prześladuje nas na co dzień. Dzięki temu odnajdujemy przestrzeń, by skontaktować się ze sobą: z naszym ciałem, emocjami, przeżyciami. Praktykując medytację, zyskujemy niejako przy okazji, liczne korzyści: rozluźnienie napięć w ciele, uspokojenie i wyciszenie myśli, równowagę emocji. Dlatego medytacja staje się ostatnio tak popularna – w dzisiejszym szalonym, pędzącym na oślep świecie są to poszukiwane wartości.
Czy medytacja ma związek z religią?
Dla wielu osób praktykujących medytację, jest ona drogą samodoskonalenia i duchowego rozwoju. Lecz niekoniecznie tak musi być. Medytacja jest również doskonałym narzędziem dla osób niewierzących albo nieidentyfikujących się z żadną religią.
Oczywiście, większość praktyk medytacyjnych ma swoje źródło w religiach. Medytacja od zawsze obecna była w buddyzmie, chrześcijaństwie (tzw. modlitwa kontemplacyjna) czy w islamie (sufizm). Jednak współcześnie wiele praktyk medytacyjnych funkcjonuje w oderwaniu od jakiejkolwiek religii. Ze względu na liczne korzyści, jakie praktyka uważności ma dla naszego ciała i umysłu, jest ona coraz szerzej stosowana w psychologii, psychoterapii, a nawet w medycynie. Udowodniono już, że regularna praktyka medytacji poprawia nastrój i funkcje poznawcze, zwiększa koncentrację, równoważy ciśnienie krwi, wzmacnia odporność, rozluźnia napięcia w ciele.
Z drugiej strony, ci z nas, dla których wiara i duchowość są ważną częścią życia, odnajdą w medytacji wielkie wsparcie na duchowej ścieżce.
Z pewnością medytacja jest drogą do całościowego rozwoju: naszego ciała, umysłu i ducha. Dlatego naprawdę warto spróbować.
Autorka: Maria Wijas
Jeśli masz więcej pytań, napisz do mnie na adres: maria@cudgrochow.pl, a jeśli masz ochotę spróbować medytacji, na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych zajęć:
- Medytacja z relaksacją (nauka praktyk medytacji i relaksacji do stosowania na co dzień)
- Otwarta grupa Mindfullness (ćwiczenie uważnej obecności, praktyka w grupie)
- Medytacje aktywne Osho (medytacje z muzyką, ruchem i oddechem)
Comments are closed.