Zapraszam wszystkich do lektury artykułu na temat ROLOWANIA. Krok po kroku wyjaśnię, co to jest rolowanie, na czym polega i dlaczego warto praktykować tę formę ćwiczeń. Podam wskazówki przydatne podczas samodzielnej praktyki oraz zwrócę uwagę na często popełniane błędy. Na koniec postaram się wyjaśnić czym jest powięź i co ją łączy z rolowaniem.
Co to jet rolowanie?
Rolowanie jest znanym i cenionym sposobem pozwalającym samodzielnie zadbać o swoje ciało. Jego zalety doceniają wszyscy, którzy prowadzą aktywny tryb życia, ale także terapeuci manualni i osoby leczące ruchem.
Rolowanie to forma automasażu, który wykonuje się przy użyciu rolerów, mini wałków, piłek i innych gadżetów. Ćwiczenia wykonuje się w pozycji stojącej, na podłodze lub przy ścianie. Żeby osiągnąć oczekiwane rezultaty należy znaleźć odpowiedni nacisk i tempo, prawidłowo pracować z oddechem i dobrze dobrać pozycję wyjściową.
Rolowanie jest jednym ze sposobów poprawy pracy mięśni i powięzi. Nadaje ciału gibkość, lekkość i zwiększa jego mobilność. Przyśpiesza regenerację mięśni po treningu i pomaga zwiększyć zakresy ruchu w stawach.
Jak się rolować?
W rolowaniu najważniejsze jest oddanie ciężaru ciała rolce. Mięśnie powinny być w pełni rozluźnione, a ruch powolny ( 3-4 cm na sekundę). Głęboki i miarowy oddech dodatkowo pomaga w rozluźnieniu ciała. Zawsze po ćwiczeniach należy uzupełnić płyny.
Kto powinien się rolować?
Rolowanie jest dla każdego, kto potrzebuje rozluźnienia, regeneracji mięśni oraz lepszego poznania i poczucia swojego ciała.
Ćwiczenia z rolkami są przeznaczone dla osób:
- odczuwających dyskomfort i napięcie w ciele
- aktywnych, regularnie uprawiających sport – regeneracja mięśni, zwiększenie elastyczności ciała, zapobieganie kontuzjom
- wykonujących pracę biurową, kierowców – niwelowanie napięcia mięśniowego i bólu
- kobiet chodzących na obcasach – likwidowanie dysbalansu, rozluźnianie stóp po kontuzjach stawu skokowego oraz z wadami stóp (haluksy, ostroga piętowa) – likwidowanie bólu i przywracanie ruchomości w stawie
- z napięciowymi bólami głowy
Jak zminimalizować ból przy rolowaniu?
Rolowanie jest bolesnym zabiegiem, dlatego że nasze ciała są przeciążone, pełne napięć, z utrwalonymi wadami postawy. Dodatkowo, większość receptorów bólowych znajduje się właśnie w tkance łącznej. To one są pobudzane podczas rolowania.
Aby zminimalizować ból podczas rolowania warto pamiętać o kilku zasadach:
- Upewnij się, że twoja rolka nie jest za twarda.
- Od ogółu do szczegółu. Zacznij od przerolowania całego obszaru, z którym chcesz pracować. Pozwoli ci to znaleźć najbardziej bolesne miejsca. Kolejnym krokiem będzie dokładniejsze zajęcie się nimi.
- Nigdy nie pracuj na 100%. Zwiększaj stopniowo nacisk i jego intensywność.
- Przygotuj masowaną tkankę. Warto wcześniej rozmasować miejsce, które zamierzasz wyrolować.
- Nigdy nie zaczynaj rolowania od miejsc najbardziej bolesnych
Praktyczne wskazówki
Ważne, aby sprzęt był dobrany indywidualnie do twoich potrzeb i możliwości. Rolki mają różną twardość, a nasze ciała różne potrzeby. Zbyt twarda rolka może powodować większe napięcie w ciele.
Swoją przygodę z rolowaniem warto zacząć od spotkania z doświadczonym trenerem. Podczas pierwszej sesji pomoże ci dobrać sprzęt oraz pokaże odpowiednie dla ciebie ćwiczenia.
Co to jest powięź?
Powięź to błona zbudowana z tkanki łącznej, która otacza wszystkie mięśnie, stawy i narządy wewnętrzne. Włókna powięzi tworzą sieć oplatającą cały organizm, niezbędną w trakcie poruszania naszego ciała. Powięź jest również odpowiedzialna za szereg procesów biochemicznych zachodzących w organizmie.
Brak regularnej aktywności fizycznej często prowadzi do stwardnienia powięzi. Zmniejszenie jej elastyczności jest przyczyną wad posturalnych, kontuzji, chronicznego napięcia mięśni i bólu.
Głównym zadaniem rolowania jest właśnie przywrócenie pełnej elastyczności powięzi poprzez pobudzanie i uciskanie. Stymulowanie tej tkanki poprzez nacisk rolki przywraca krążenie krwi w naczyniach włosowatych napiętego i bolesnego obszaru ciała – poprawia przemianę materii w rolowanej partii powięzi i ostatecznie likwiduje ból.
Autorka: Anna Pomykała
Comments are closed.