HORMONY POD LUPĄ
czyli
DLACZEGO TACY JESTEŚMY
Przemęczenie, zabieganie, zapracowanie, stres – domena dzisiejszych czasów.
Tak bardzo skupiamy się na tym co dookoła, że nie zauważamy siebie. I w którymś momencie łapiemy się na tym, że mamy dodatkowe kilogramy, poszarzałą cerę, wypadają nam włosy, łatwo denerwujemy się na innych, jest nam ze sobą źle. Chcemy coś zmienić ale nie wychodzi – mówimy że nasza wola jest za słaba. Zastanawiamy się jak to jest, że jedni jedzą ogromne porcje i nie tyją a inni prawie nie jedzą i nie mogą schudnąć. Jedni biegają maratony a inni nie mogą przetruchtać kilometra.
Dlaczego tak się dzieje?
Czy zastanawialiście się kiedyś nad przyczyną takiego stanu? Gdzie jej upatrywać?
Okazuje się, że wielki wpływ na nasze zachowanie, charakter i samopoczucie ma nasz wewnętrzny układ hormonalny. Nam kobietom często przypisuje się huśtawki nastroju właśnie hormonom ale czy zawsze to jest rzeczywiście fizjologia i prawidłowy stan?
Jednym z narządów mogących przyczyniać się do wymienionych wcześniej zaburzeń jest tarczyca. Jest to niewielki gruczoł ważący 15-30g. Znajduje się on w dolnej części szyi, nad tchawicą. Ma kształt przypominający motyla zawiniętego na gałązce czyli tchawicy. Zbudowana jest z dwóch płatów połączonych wąską cieśnią zwaną węziną. Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego – poprzez tzw. komórki pęcherzykowate produkuje dwa hormony – tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3) – odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Natomiast tzw. komórki okołopęcherzykowe wytwarzają kalcytoninę, która reguluje pracę nerek i wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Rolą tarczycy jest również gospodarowanie jodem w organizmie.
Nad prawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego pieczę sprawuje przysadka mózgowa. Steruje ona pracą pozostałych gruczołów, a poprzez wydzielanie hormonu TSH pobudza tarczycę do wydzielania hormonów. Tworzy się tzw. ujemne sprzężenie zwrotne, za pomocą którego hormony tarczycy regulują wydzielanie TSH.
Tarczyca pełni w organizmie wiele funkcji, w tym:
- wpływa na prawidłowy rozwój organizmu, w tym płodu, szczególnie jeśli chodzi o rozwój układu nerwowego i mózgu – dlatego tak ważne jest by tarczyca pracowała prawidłowo u kobiet w ciąży
- odpowiada za właściwy przebieg dojrzewania
- stymuluje wzrost
- reguluje prace układu pokarmowego, nerwowego i kostnego
- wpływa na gospodarkę wodną, lipidową i wapniowo-fosforanową
- zawiaduje tempem przemian metabolicznych, wpływając na naszą wagę, energie i ruchliwość, ponieważ reguluje przemianę węglowodanów, białek, tłuszczów i witamin.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy zrównoważonej ilości produkowanych przez nią hormonów. Nadmiar lub niedobór pociąga za sobą zaburzenia metabolizmu i może prowadzić do poważnych chorób jak niedoczynność czy nadczynność tarczycy.
Produkcja hormonów tarczycy wymaga odpowiedniej podaży jodu. Niestety nasz organizm sam nie produkuje tego pierwiastka i musimy dostarczać go wraz z pożywieniem. Znajdziemy go m.in. w owocach morza, rybach morskich oraz otręby. Już 100g otrębów zapewnia 1/3 dziennego zapotrzebowania na jod.
Niezmiernie ważne jest aby zachować prawidłowa jego ilość w organizmie w okresie dojrzewania i w ciąży by układ nerwowy płodu mógł się prawidłowo rozwijać.
Najczęściej spotykane choroby tarczycy to:
- niedoczynność
- nadczynność
- zapalenia tarczycy
- guzki tarczycy
- rak tarczycy
- wole obojętne.
W niedoczynności mamy do czynienia z niedoborem produkcji hormonów. Powoduje to wiele objawów jak:
- senność i bezsenność,
- ciągłe uczucie zmęczenia,
- depresja,
- suchość i szorstkość skóry,
- nadmierne wypadanie włosów z całej powierzchni głowy,
- przybieranie na wadze.
Odchudzanie bywa problematyczne. Jeśli pomimo diety i ćwiczeń nie uzyskuje się redukcji wagi lub nadal oda rośnie warto sprawdzić czy ten stan nie ma związku z hormonami tarczycy.
Uczucie zmęczenia może mieć różne przyczyny – oto łatwy wskaźnik diagnostyczny w zależności kiedy ono występuje:
- rano – tarczyca
- popołudniu – nadnercza
- wieczorem – niedobór żelaza
- cały dzień – hormony płciowe.
Nadczynność tarczycy wiąże się z nadmiernym uwalnianiem hormonów przez tarczyce niż potrzebuje organizm. Obserwujemy wówczas:
- spadek wagi,
- drażliwość,
- nerwowość,
- duszności,
- zaburzenia miesiączkowania,
- kołatania serca
- nadmierną potliwość.
Ciekawostką jest to, że problemy tarczycy częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Być może ma to związek z większa podatnością płci pięknej na choroby autoimmunologiczne.
Jeśli potrzebujecie sprawdzić czy wasza tarczyca pracuje prawidłowo warto wykonać następujące badania:
- labolatoryjne z krwi sprawdzamy poziom: hormony T3, T4, TSH oraz przeciwciała osoczowe fT3, fT4, ATG, ATPO, TRAb,
- USG tarczycy
- scyntygrafia – badanie jodochwytności.
Jeśli chcecie lepiej poznać i zrozumieć swój organizm, dowiedzieć się jakie prawa rządzą nim od środka oraz jak przyjdźcie i posłuchajcie wykładu:
„Układ hormonalny, niedoczynność tarczycy i nadnerczy”
który poprowadzi dr medycyny naturalnej Ryszard Grzebyk
już w najbliższy czwartek 20 lipca o godz. 18:00
Miejsce: Hotel Golden Tulip Warsaw Centre, ul. Towarowa 2 przy pl. Zawiszy
Bilety do nabycia drogą internetową (osoba polecająca – Katarzyna Janowska) lub przed rozpoczęciem wykładu (proszę wówczas przyjść wcześniej – zapisy od 17:30)
Koszt cegiełki – 20zł
https://uhwaww.konfeo.com/pl/groups
Kontakt:
Katarzyna Janowska, tel. 608460442, katarzyna.janowska05@gmail.com
Więcej informacji na http://bit.ly/2tWJWVS
Autorka artykułu: Katarzyna Janowska – fizjoterapeutka, autorka projektu Fizjo Zdrowie oraz aktywna MAMA.
Comments are closed.