O uważnym BYCIU ze sobą
We współczesnym świecie pełnym technologii, wyzwań i ciągłego napięcia coraz trudniej znaleźć chwilę aby po prostu BYĆ. Realizowanie kolejnych zadań, planów bez reszty pochłania nasz umysł i zabiera energię. Załóżmy, że bardzo chcemy odpocząć, pobyć ze sobą, wyciszyć się i wyjeżdżamy gdzieś albo po prostu organizujemy życie w taki sposób, że jesteśmy sami… Wtedy często okazuje się, że bycie ze sobą, jest trudniejsze niż nam się wydawało. Pojawia się jakiś rodzaj skrępowania, niepokoju, dyskomfortu…
Gdy znikają rozpraszacze – telefony, komputery, ludzie, sprawy do załatwienia to okazuje się, że bycie sam na sam ze sobą – ze swoimi wrażeniami fizycznymi, myślami, emocjami jest dużym wyzwaniem. Zdarza się, że doświadczamy bodźców z którymi na co dzień nie mamy świadomego kontaktu. Może być tak, że chcąc doświadczyć wyciszenia i regeneracji sił, doświadczymy zmagania się i napięcia. Jak zatem być ze sobą w sposób, który nas wzmocni?
Proponuję Ci uważne bycie ze sobą – uważne, czyli w pełni świadome. Sensem uważności jest zauważanie doświadczeń wewnętrznych i zewnętrznych chwila po chwili, bez angażowania się w ich treść, bez oceniania i wybierania. Po prostu bycie z tym co się dzieje, kiedy się to dzieje. Każdy z nas ma w sobie ziarno uważności, to naturalna zdolność każdego człowieka. Skupianie uwagi na chwili obecnej powoduje, że umysł się wycisza, a ciało uspokaja. Wówczas możemy doświadczyć głębszego kontaktu ze sobą.
Takie uważne bycie wymaga – jak wiele czynności w życiu – treningu. Pierwsza część takiej pracy to obserwacja sposobów w jaki reagujesz na różne sytuacje, kolejna to zaakceptowanie ich, takimi jakie są, by po jakimś czasie móc świadomie wybierać jak chcesz zareagować, jak możesz siebie wspierać w różnych sytuacjach.
Jeśli chcesz być bardziej uważny w kontakcie ze sobą, możesz zacząć od:
- Zauważania swojego ciała w ruchu i w spoczynku. Zdawania sobie sprawy z tego co się dzieje z Twoim ciałem w danym momencie. Co odczuwasz gdy chodzisz lub siedzisz w określonej pozycji? Co czuje ciało teraz, kiedy to czytasz? Daj sobie tyle czasu ile możesz, aby pobyć ze swoim ciałem w uważnym kontakcie.
- Zauważania oddechu, świadomego kierowania uwagi na oddech. Oddychanie to proces, który towarzyszy nam przez całe życie, jest automatyczny i nieustanny. Weź kilka głębszych wdechów i wydechów. Obserwuj swoje doznania. Zauważ – gdzie w ciele wyraźniej czujesz oddech i skieruj uwagę w te miejsca. Możesz w różnych sytuacjach świadomie kierować uwagę na oddech, zauważać jaki jest – przyspieszony, spokojny, głęboki, płytki.
- Świadomego kierowania uwagi na doświadczenia, które odbierasz za pomocą 5 zmysłów:
Dotyku – Zwróć uwagę na to co możesz poczuć fizycznie w danej chwili np. siedząc na ławce w parku. Jeśli chcesz, możesz zamknąć oczy i skupić uwagę na ciele. Czy czujesz dotyk stóp do podłoża lub ruch powietrza na skórze twarzy, we włosach, a może dotyk materiału ubrania w różnych miejscach Twojego ciała?
Węchu – Skieruj swoją uwagę na to czy możesz odczuć w powietrzu jakiś zapach np. będąc w pracy czy spacerując w parku. Czy możesz poczuć zapach perfum lub szamponu do włosów osoby, z którą pracujesz? Czy możesz poczuć zapach świeżo skoszonej trawy? Być któryś zapach wyda Ci się znajomy.
Słuchu – Zwróć uwagę na dźwięki, które docierają do Ciebie. Słuchaj uważnie, nie wybieraj tego co chcesz słyszeć, po prostu pozwól dźwiękom docierać do Twojej świadomości. Może usłyszysz tykanie zegara w drugim pomieszczeniu, albo przejeżdżające samochody, dźwięki rozmowy, śpiew ptaków? Cokolwiek usłyszysz, pozwól temu doświadczeniu wypełnić Twoją świadomość, tak jak to jest możliwe w tej chwili.
Smaku – Spróbuj zjeść posiłek lub wypić jakiś napój tak, jakbyś robił to po raz pierwszy w swoim życiu. Możesz zamknąć oczy jeśli chcesz. Weź gryz i daj jedzeniu w Twoich ustach całą uwagę, zauważ jaką ma konsystencję, smak, jak zmienia się jego struktura w miarę jedzenia. Zauważ też ruchy jakie wykonuje Twój język, zęby, gardło podczas tej czynności. Możesz wypić uważnie kawę lub zjeść obiad i sprawdzić jakie to doświadczenie.
Wzroku – Skieruj uwagę na jakiś przedmiot, który znajduje się w pomieszczeniu. Zwróć uwagę na kolory, kształt, wielkość. Może możesz wziąć ten przedmiot do ręki i przyjrzeć się dokładniej, obrócić go i zauważyć wszystkie detale. Jeśli chcesz, możesz zatrzymać się w drodze do pracy i uważnie poobserwować jakieś miejsce.
Autor: Magdalena Kulińska
Comments are closed.