Obecnie terapia EMDR kojarzona jest głównie jako metoda pracy z traumą. Trzeba przyznać, że fenomenalnie sprawdza się w radzeniu sobie z objawami zespołu stresu pourazowego (PTSD).To, co przeszkadza w codziennym życiu ludziom cierpiącym na PTSD to jakby „ugrzęźniecie” w pułapce odtwarzania strasznego wydarzenia z przeszłości. Czasem w formie flashback’ów, czasem koszmarów sennych. Mimo że trauma mogła mieć miejsce lata wstecz uczucia, które wówczas były, doznania ciała czy wrażenia zmysłowe w ogóle nie tracą na intensywności. Lata upływają, ale teraźniejszość takiej osoby wypełnia właśnie jej przeszłość. Nie można o niej zapomnieć. Uwolnić się.Terapia EMDR zakłada, że za to odtwarzanie traumy bądź jej elementów odpowiada nieadaptacyjny sposób zapisania tego wspomnienia w siatce pamięci. Z powodu zbyt silnych emocji nasz mózg wyodrębnia to wspomnienie i oddziela je, uniemożliwiając mu integrację z resztą naszych wspomnień funkcjonujących w magazynie pamięci. C. Shapiro odkryła, że bilateralna stymulacja obu półkul mózgowych sprzyja integracji traumy z innymi naszymi wspomnieniami. Co za tym idzie, traumatyczne wspomnienie zapisuję się ponownie w pamięci, ale już w bardziej adaptacyjny dla nas sposób, uwalnia jąć nas od flashback’ów i koszmarów. Stąd tajemniczo brzmiąca nazwa tej metody: Eye Movement Desensitization and Reprocessing.A jak sprawdza mi się to w gabinecie….?
Zdarza się czasem, że trafiają do mnie ludzie, którzy mówią: „już to przepracowałem”. Faktycznie, na poziomie świadomości często trauma jest oswojona, przepracowana. A jednak coś nadal dręczy i nie pozwala cieszyć się życiem. EMDR pomaga uwolnić także emocje. Moi klienci często są zaskoczeni, gdy tłumacząc procedury tego podejścia, wyjaśniam, że będę im machać ręka przed oczami. Na ogół nie dowierzają. A później zadziwieni nie wiedzą, co się wydarzyło. Owo „machanie ręka” to nic innego jak stymulacja bilateralna półkul mózgu. Inicjuje ona przetwarzanie traumy. Myśli, czy uczucia klienta lecą w jego indywidualnym kierunku i tempie. Maraton (a czasem sprint) zmieniających się przed oczami wspomnień, obrazów, zalewających fal uczuć. Nie do ogarnięcia logicznym rozumem.
Dzisiejsza psychoterapia wykorzystuje EMDR do coraz szerszego spektrum problemów, z którymi zgłaszają się klienci. Także pomaga w pracy z np. Depresja, zaburzenia lękowe, nerwice, uzależnienia. To podejście bardzo bezpieczne, służące nawet do pracy z dziećmi. Bezpieczne, bo to klient wyznacza kierunek i tempo pracy. Jeśli coś będzie ponad siły klienta- po prostu proces się zatrzyma, a klient dostaje czas na nabranie gotowości.
Namaste – CUDownego czasu
Comments are closed.