Zdradliwa klawiatura
Pewnie czasem zdarzyło Wam się odczuwać ból nadgarstków po długim dniu przy komputerze w pracy lub przy pisaniu pracy dyplomowej. Przecież wcale się nie zmęczyliście, a jednak coś tam boli.
To może być zespół cieśni nadgarstka.
Brzmi dość dramatycznie i wydaje się, że musi to być ekstremalny przypadek, a jednak dotyczy bardzo wielu osób pracujących przy komputerze. Wynika on z nienaturalnej pozycji rąk podczas pisania na klawiaturze lub operowania myszką. Dolegliwości pojawiają się, kiedy podczas pisania musimy lekko skręcać przedramiona do wewnątrz a jednocześnie wyginać dłonie na zewnątrz często mając nadgarstki uniesione nieco nad blat biurka. Dochodzi wtedy do ściśnięci nerwów w tzw.kanale nadgarstka, czyli w najwęższym miejscu stawu. Odczucia wywołane tym stanem to drętwienie i mrowienie lub sztywność, a także pogorszenie krążenia i objaw zimnych dłoni. Czasem może pojawić się nawet ból w palcach lub przy samym nadgarstku czy wręcz obrzęki.
Nasze ciało stara się zawsze kompensować ewentualne niewygodne pozycje i przy dłuższym przeciążeniu nadgarstków zmieni napięcie mięśni w taki sposób, by je odciążyć, ale…napięcie przeniesie się wyżej, czyli na ramiona, barki lub kark.
Wszystko zależy więc od tego, jak wygląda nasze stanowisko pracy.
Sprawdź, czy Twoje miejsce pracy jest bezpieczne dla Twojego zdrowia. Zwróć uwagę na kilka rzeczy :
- Klawiatura powinna być umieszczona na blacie biurka o wysokości odpowiedniej do Twojego wzrostu (powinna mieć regulację kąta nachylenia)
- Nie skręcaj dłoni w nadgarstku
- W trakcie pisania palce powinny być poniżej dłoni
- Kombinacje dwóch lub trzech klawiszy wciskaj obydwoma rękami, dbając o to, by nie wyginać nadgarstka w dziwny sposób starając się sięgnąć palcami jak najdalej w dwa różne miejsca
- Operując myszą staraj się robić to ruchem całej ręki, a nie tylko nadgarstka
- Staraj się robić przerwy w pisaniu
Dobrze byłoby rozgrzewać palce i dłonie przed przystąpieniem do pracy lub w krótkich przerwach.
Ćwiczenia na nadgarstki :
Wyprostuj ręce przed sobą, zamknij dłonie w garść, złącz zwinięte dłonie wewnętrznymi krawędziami, tak, jakbyś trzymał w zamkniętych dłoniach zwinięty mokry ręcznik i imituj ruch wyrzynania ręcznika, raz w jedną raz w drugą stronę (tak, jak na zdjęciu nr 1)
Wyprostuj ręce do boku, zegnij dłonie w nadgarstkach w taki sposób, że ustawią się one prostopadle do rąk, dłonie skierowane ku górze i wyobraź sobie, że rozpychasz rękoma ścianę, wyciągając nadgarstki jak najdalej. Następnie zmień ułożenie dłoni kierując palce w stronę podłogi. Za każdym razem nadgarstek wypychasz jak najdalej a dłoń starasz się przyciągać do ciała(zdjęcie nr 2)
Trzymając ręce wyciągnięte do boku i dłonie mocno otwarte palcami skierowane ku górze, staraj się łączyć po kolei każdy palec z kciukiem, zaczepić kciuk o dany palec, mocno chwilę przytrzymać i dynamicznie puścić (zdjęcie nr 3)
Hmmm… Naszym sprzymierzeńcem mogą być wolne systemy w komputerach, gdyż czas oczekiwania na wykonanie jakiejś operacji może być idealnie wykorzystany na ćwiczenie nadgarstków 😉
Spokojnego dnia !
Informacje opracowała Alicja Rukowicz – trener-terapeuta metodą Pilates, instruktor stretchingu, pasjonatka filogenetycznego rozwoju człowieka
Alicja Rukowicz prowadzi Pilates i Stretching oraz zajęcia z Pilatesu – terapia indywidualna.
Comments are closed.